A bekötéssel ez a segédletünk foglalkozik: Autóhifi beszerelés
Az erõsítõk beállításához tapasztalat kell és jó fül, egy rosszul beállított rendszer csak töredékét fogja tudni annak a hangzásnak, amelyre vágysz és pénzt költöttél.
Mi ingyenesen állítjuk be a rendszeredet, ha nem akarsz kísérletezni vele, akkor hívd Zsoltit a 70 - 450 644 0 telefonon.
4 csatornás autóhifi erõsítõ beállítása
A legtöbb 4 csatornás autóhifi erõsítõt úgy használják, hogy az elsõ két csatorna hajtja a közép magas hangszóró szettet, vagy szetteket, a hátsó két csatorna hídba kötve hajtja a mélynyomót, vagy mélynyomókat.

Nagyításhoz kattints a képre
Ha megvan a bekötés és valahogy a fenti rajz szerint néz ki a rendszered, akkor a következõ a teendõ...
A rádiót még nem kapcsolod be.

Nagyításhoz kattints a képre
Az erõsítõn, az elsõ szetteket hajtó 2 csatornához tartozó, a képen X-OVER CONFIG (crossover) kapcsolót kapcsold HP azaz magas áteresztõ állásba.
Ilyenkor az erõsítõ az szettedrõl levágja a mély tartományt, amellyel a kis hangszórók amúgy sem tudnak mit kezdeni.
A mélyládát hajtó csatornák kapcsolóját állítsd LP azaz mély áteresztõ állásba, az erõsítõd ilyenkor levágja a mélyládádról a közép magas tartományt, amellyel a ládád nem tudna mit kezdeni.
Ezek után az erõsítõn teljesen lehalkítod az elsõ és hátsó csatornát (LEVEL).
Fogsz egy, olyan CD lemezt, vagy jó minõségû Mp3 track-et, amely szerinted jól szól, és olyan stílusú zene van rajta, amelyet többnyire hallgatni szoktál.
Bekapcsolod az autórádiót. Ha mindent jól kötöttél be, akkor ilyenkor az erõsítõ is bekapcsol és egy kis led jelzi rajta, hogy be van kapcsolva.
Fontos! Az autórádiódon kapcsold ki a Loudness-t, BBE-t és az EQ-t, valamint állítsd nullára a BASS és TREBLE szabályzókat, a FADER-t és a BALANCE-t is, tehát legyen minden hangszínszabályzás kikapcsolva.
Elindítod a zenét, mivel le van halkítva az erõsítõ néma lesz, vagy csak nagyon halkan fog szólni. Repeat-re rakod a Track-et.
Felhangosítod a rádiót kb. háromnegyed hangerõig.
Hátrakúszol egy kis csavarhúzóval a kezedben, valahogy úgy, hogy a fejed a lehetõ legközelebb legyen a hallgatási pozícióhoz.
Elég hülye pózt kell felvenned, mert az a lényeg, hogy az egyik kezeddel állítani kell tudnod az erõsítõt, a füleddel pedig ott kellene hallgatnod a zenét, ahol az autóban is fogod.
Ez persze kivitelezhetetlen abban az esetben, ha az autódban nem lehajtható a hátsó ülés, akkor valahogy kintrõl kell megpróbálni fülelni.
Nos! Kezedben a csavarhúzó, a rádió háromnegyed hangerõn szól, a csavarhúzóval elkezded felhangosítani az esõ szettek hangerõszabályzóját (Front LEVEL), addig, amíg úgy nem érzed, hogy elkezd torzítani.
Ezt sajna érezni kell, érezhetõ az a pont, amikor már erõlködik az erõsítõ.

Nagyításhoz kattints a képre
Következõ lépésként átdugod a csavarhúzót a fenti képen HP FREQ szbályzóba.
Ezzel állíthatod be, hogy az erõsítõd milyen frekvenciától lefelé vágja le a mélytartományt az elsõ szettekrõl. Ennek valahol 60-80Hz között kell majd lennie.
Ez alatt a frekvencia alatt az ajtóban lévõ elsõ szett nem ad ki hallható mélyeket, csak feleslegesen van terhelve és feleslegesen van mozgatva a membránja, olyan mély hangokkal, amelyeket képtelen hallható formában lesugározni.
Az ütõs felsõ mély tartományt még azlsõ szettednek kell megszólaltatni, mert ezt még képes kiadni a szett, tehát úgy kell beállítanod a HP FREQ szabályzóval a frekvencia vágást, hogy ez a tartomány még az elsõ szettbõl jöjjön.
Hogyan találod meg a jó vágási frekvenciát?

Nagyításhoz kattints a képre
Csavarhúzó a HP FREQ szabályzón, feltekered a maximumig, ez a fenti képen a 400Hz jelölés.
Ilyenkor már hallani fogod, hogy teljesen elvékonyodik az elsõ szetted hangja.
Elkezded szépen a másik irányba csavarni a frekvencia szabályzót (a képen a 20Hz irányába), addig amíg azt nem érzed, hogy hiába tekered tovább nem fog mélyebben szólni az elsõ szett, csak kínlódik.
Meg kell találnod azt a pontot, ahol az ütõs mélyek még szólnak, de már felesleges lentebb vinned a vágást, mert halhatóan nem megy mélyebbre a szett, ez lesz a 70-80Hz körüli tartomány.
Ok, ha ezzel megvagy, akkor átdugod a csavarhúzódat a hátsó két csatorna (Rear) LEVEL szabályzójába és elkezded felhangosítani a mélyládát egy olyan szintre, ahol kellemesen együtt szól az elsõ szettel, ne dübögje túl az elsõ szettedet, de ne is legyen hallhatóan kevés.
Következõ lépésként átdugod a csavarhúzót a hátsó 2 csatorna (Rear) LP FREQ szabályzójába és megtalálod azt a vágási pontot, ahol az ütõs mélyeket nem a ládából hallod, amellett lyukat sem csinálsz a vágásban.
Ha túl magasra állítod a vágási frekvenciát, akkor az ütõs mélyeket is a ládából fogod hallani, ez nem jó.
Ha túl alacsonyra állítod a vágást, akkor lyuk lesz a vágásban, ami azt jelenti, hogy az elsõ szetted szól 65Hz-ig, a mélynyomó meg 35Hz alatt dörmög. Ilyenkor azok a hangszerek, amelyek ebben a tartományban szólalnának meg, kimaradnak a zenébõl. A ládád 35Hz felett nem szól, a szetted meg csak 65Hz felett kezd el dolgozni.

Meg kell találnod itt is, azt a 60-90Hz körüli tartományt, ahol a mély onnan kezd el dolgozni, ahol az elsõ szett már nem tud.
Ha olyan a hangváltód, mint a képen látható erõsítõnek a akkor a (Rear) mélyeknél a HP FREQ szabályzó is bele szól a hangba, ezt a minimumra, azaz 20Hz-re kell tekerni. Ez csak annyit fog csinálni hogy a 20Hz alatti frekvenciákat levágja a ládáról, ugyanis ilyen tartomány alatt már nincs zene.
A többi kapcsolóval és tekerõvel nem kell foglalkoznod.
Az autórádió és további beállítások
Ahogy elkészültél az erõsítõ beállításával, ne kezdd el babrálni az erõsítõn a Loudness, Bass, Treble, BBE és EQ beállításokat, minden maradjon nullán.
Úgy kell beállítanod az erõsítõt, hogy ezek használata nélkül is jól szóljon a rendszer. Próbáld meg megszokni ezt a hangzást, most még szokatlan, de mindjárt leírom hogyan állíthatsz rajta, ha nem tetszik.
Kevés a mély?
Az erõsítõn vedd hangosabbra a mélyláda hangerejét, ezentúl az autórádió Fader funkciójával tudod majd szabályozni a mély erõsségét. Fader elõre tolva kevesebb mély, hátra tolva több mély.
Ha van mély távirányító az erõsítõdhöz, vagy van Subwoofer out a rádiódon, akkor azt kell használnod.
Sok a mély?
Tekerd elõre az autórádión a Fader-t, vagy a Subwoofer level-t vedd lejjebb, ha van sub kimenet a rádiódon.
Hátulról dübög a mély?
Kösd be fordított polaritással a mélyládát.
Sok a magas?
Fordítsd egymással szembe az elsõ szetted magas sugárzóit, ezeknek egyébként is az az ideális, ha szembe néznek egymással. Megszünteti a túlzóan sok és bántó magas túlburjánzást és sokkal életszerûbbé teszi a zene megszólalását.
Még mindig sok a magas?
Nézd meg az elsõ szett hangváltóját. Sok hangváltóban lehet állítani a magas hangerejét és ha lehet vedd a leghalkabbra.
Borzalmasan szól az egész rendszered?
Ennek ezer oka lehet, ilyenkor érdemes beszélgetned, Zsoltival a 70- 450 644 0 számon, vagy érdemes személyesen bejönnöd, mert azonnal meg tudja neked mondani, hogy mi a gond a rendszereddel, természetesen ingyen.
|